Indlæg fra 2009

Tilbage til seneste
Sikkerhedstip: Skift din databasekode

Sikkerhedstip: Skift din databasekode

Vi ser desværre ofte at hackere opnår besiddelse over webhotellet fordi de aflæser databasekoder via en fejl i diverse scripts – og herefter kan de så logge på hvor de vil. Dette kan hindres ved at vælge en separat kode til ens databaser. Vores erfaringer er at mange hackere giver op hvis de møder en sådan barriere. For at sætte fokus på dette har vi nu gjort det endnu nemmere at skifte koden til ens database, og vi anbefaler altid at man har en forskellig kode til databasen.

Undgå “drive-by”-angreb på dit CMS

Undgå “drive-by”-angreb på dit CMS

Vi bemærker sommetider “drive-by”-angreb på sider hos Gigahost, hvor hackere bruger automatiske scripts til at afprøve kendte sikkerhedsfejl. De søger så på eksempelvis Google efter sider der bruger scripts hvor der kan være sikkerhedsfejl i. Eller alle sider på en server kan blive scannet og sikkerhedshuller udnyttet.

PHP 5.3 kan nu vælges i kontrolcenteret

For knap en måned siden blev version 5.3 af det populære scriptsprog PHP udgivet.

Lav din egen 404-fejlside

Lav din egen 404-fejlside

Det sker ofte at en besøgende lander på en side der ikke findes, er flyttet et andet sted hen, eller hvor der blot er tale om en stavefejl. I stedet for at blive mødt af en standard 404-side, kan man nemt selv lave en 404-side.

Nyhed: Betal med netbank (eDankort)

Nyhed: Betal med netbank (eDankort)

Vi får sommetider forespørgsler fra folk, der ønsker at betale via netbank i stedet for betalingskort. Dette er nu muligt, idet vi nu understøtter eDankort. Med eDankort bliver man viderestillet til sin netbank, hvor betalingen foregår. Alle, der har adgang til en dansk netbank, kan benytte denne mulighed.

Sådan tager du backup af dine emails

Sådan tager du backup af dine emails

Selvom Gigahost automatisk tager backup af emails, bruges denne backup kun i tilfælde af hardwarenedbrud og lignende situationer. Vi har derfor lavet en guide til hvordan du selv kan tage backup af dine emails, i tilfælde af fx systemnedbrud på din computer.

Ny webmail i betaversion

Ny webmail i betaversion

Efter en del arbejde på at vælge en ny løsning til vores webmail, har vi nu frigivet en betaversion til alle vores kunder. Den nye webmail findes på webmail.gigahost.dk.